5/5 - (1 vote)

Na przestrzeni kilku ostatnich lat fotowoltaika zyskała na popularności i tendencja ta nadal się utrzymuje. Panele fotowoltaiczne są niezwykle wydajne, ale i korzystne cenowo. Ponadto można skorzystać z programów, oferowanym przez rząd, co dodatkowo zmniejsza koszty instalacji fotowoltaicznej. Aby jednak optymalnie wykorzystać fotowoltaikę, warto zainwestować w baterie fotowoltaiczne. W poniższym artykule przybliżmy tę kwestię i omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o bateriach fotowoltaicznych.

Baterie fotowoltaiczne – czym są i jak działają?

Magazyny na energię elektryczną są zintegrowane z całym systemem fotowoltaiki. Ich zadaniem jest magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie pozwala swobodnie korzystać z energii nawet w pochmurne dni.

Jak działają takie magazyny energii? Otóż baterie słoneczne działają na zasadzie konwersji energii elektrycznej z prądu stałego na prąd zmienny (aby móc zasilać różne urządzenia domowe). Nadwyżki są natomiast magazynowane pod postacią prądu stałego – właśnie w magazynie fotowoltaicznym. W razie potrzeby bateria zamienia prąd stały na prąd zmienny.

Takie nadwyżki można oczywiście oddawać lub odsprzedawać do sieci, ale wówczas trzeba liczyć się ze stratami finansowymi. Energię odbiera się bowiem ze stratą 20-30%, a odsprzedawanie jej odbywa się na niekorzystnych warunkach. Właśnie dlatego warto mieć własny magazyn energii, kompatybilny z inwerterami fotowoltaicznymi.

Baterie fotowoltaiczne możesz kupić tutaj: https://shopb2b.corab.pl/baterie.html. W sklepie znajdziesz ponadto panele słoneczne, moduły fotowoltaiczne, panele polikrystaliczne, panele monokrystaliczne, ogniwa fotowoltaiczne, a także konstrukcje, falowniki, zabezpieczenia. Słowem: wszystko, czego potrzeba do zamontowania systemu fotowoltaiki. Możesz liczyć również na profesjonalne doradztwo.

Jakie są rodzaje baterii fotowoltaicznych?

W branży fotowoltaicznej używa się różnego rodzaju magazynów energii, w tym:

  • Baterie kwasowo-ołowiowe – są korzystne cenowo, ale przy tym mają nieco mniejszą pojemność od nowocześniejszych baterii.
  • Baterie litowo-jonowe – tego typu baterie szybko się ładują i można je często rozładowywać.
  • Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe – sprawdzają się jako akumulatory do kamperów czy łodzi. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych magazynów energii. Wyróżniają się dużą wydajnością oraz długą żywotnością.

Panele fotowoltaiczne z magazynem – jak wybrać odpowiednią baterię do fotowoltaiki?

Baterię należy dobierać przede wszystkim pod kątem kompatybilności z inwerterem. Ponadto warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • Pojemność baterii – określa ilość energii, którą może zmagazynować bateria. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Jeśli zależy ci na częstym korzystaniu z nadwyżek, to postaw na pojemną baterię, którą można regularnie rozładowywać.
  • Żywotność baterii – im dłuższa żywotność, tym dłużej posłuży bateria. Baterie, które wykazują dłuższą żywotność, są również tańsze w eksploatacji.
  • Koszt baterii – we wszystkich inwestycjach znaczenie ma budżet. Baterie potrafią sporo kosztować, ale trzeba spojrzeć na zakup jako na inwestycję. Najkorzystniejsze cenowo są z pewnością baterie kwasowo-ołowiowe, ale też mało pojemne.

Jeśli nie jesteś pewien, na jaką baterię się zdecydować, to koniecznie skorzystaj z porady eksperta w tej dziedzinie. Odpowiednio dobrana bateria pozwoli optymalnie wykorzystać instalację fotowoltaiczną.