Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

0
16
4/5 - (1 vote)

Rosnąca świadomość ekologiczna, wciąż wyższe ceny tradycyjnych źródeł energii oraz poszukiwanie inteligentnych rozwiązań w budownictwie sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w energię odnawialną, w tym w fotowoltaikę. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów. Czy jednak wiesz, jakie koszty wiążą się z taką decyzją? Jak kształtuje się koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego? Czy zawsze jest to opłacalna opcja?

1. Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

2. Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

3. Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Warto pamiętać, że nadal dostępne są programy pozwalające obniżyć koszty instalacji. Za przykład mogą tu posłużyć programy „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna. Informacji na ten temat warto szukać na stronach branżowych i w firmach dostarczających fotowoltaikę, na przykład https://enzeit.com/.

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Rozmiar całej instalacji, czyli jej moc, to główny czynnik wpływający na koszt inwestycji. Aby określić ten parametr, specjalista ocenia zapotrzebowanie domu na energię elektryczną – zazwyczaj wystarczy do tego celu przegląd rachunków za prąd. W dokładnych obliczeniach uwzględnia się również tzw. piki, czyli miesiące o najwyższym zapotrzebowaniu na energię oraz możliwy wzrost zapotrzebowania związany z wymianą systemu grzewczego, zakupem nowych urządzeń itd. Im większa moc fotowoltaiki, tym więcej ogniw potrzeba, co podnosi koszty.

Ustalenie mocy wiąże się z wyborem typu ogniw fotowoltaicznych. Kąt nachylenia dachu także wpływa na wydajność paneli i koszty instalacji. Dachy o dużym nachyleniu wymagają dodatkowych konstrukcji montażowych, co zwiększa koszty. Rodzaj poszycia dachu w większości przypadków nie wpływa na koszt instalacji, z wyjątkiem blachy tytanowej, która wymaga bezinwazyjnej konstrukcji balastowej. Instalacja na gruncie jest alternatywą, jeśli dach nie spełnia wymagań odpowiedniej ekspozycji i kąta nachylenia, jednak wówczas koszt montażu naziemnego jest o 15-20% wyższy niż na dachu.

Przeczytaj także:  Jak wybrać windę dekarską: kluczowe aspekty i korzyści dla twojej firmy

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

W 2024 roku koszty instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynoszą od około 4000 zł do 9000 zł brutto za 1 kWp mocy zainstalowanej. Cena zależy od różnych czynników, które przywołaliśmy wyżej, a także od kosztu samego montażu. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się panele o mocy od 3 kW do 10 kW.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Rosnące ceny energii elektrycznej i opłat za dystrybucję oraz niestabilna sytuacja geopolityczna skłaniają coraz więcej gospodarstw domowych do poszukiwania tańszych alternatyw. Fotowoltaika dla domu stanowi odpowiedź na te potrzeby. Zapewnia ona własne źródło energii w niepewnych czasach. Inwestycja zwraca się już po kilku latach, a ludzie zyskują niezależność. Nie mamy wątpliwości, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii to więcej niż tylko trend – to inwestycja w przyszłość.