5/5 - (1 vote)

Szczęśliwie mijają już czasy biur, w których po podłogach ciągnęły się długie kable, a stanowiska komputerowe podłączone były za pomocą kilku przedłużaczy, tworząc nieestetyczną i niebezpieczną przestrzeń roboczą. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wydajność pracowników w biurze w dużej mierze uzależniona jest od ergonomii ich stanowiska pracy. Jednym z kluczowych rozwiązań, które w dużym stopniu ją usprawniają, są floorboxy. Czym są, jak je odpowiednio dobrać i na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście!

Floorboxy – czym są puszki podłogowe do biura i jak działają

Floorbox, czyli puszka podłogowa, to element infrastruktury biurowej, który umieszczany jest pod podłogą i służy do schowania i organizacji kabli elektrycznych i multimedialnych. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, z drugiej zaś wpływa na wygodę użytkowania. Co więcej, odpowiednie modele puszek podłogowych – jak te dostępne na https://puszkipodlogowe.pl/ – oferują szereg korzyści, których trudno szukać w przypadku organizacji kabli w typowym korytku podłogowym lub ściennym, które do niedawna dominowały w przestrzeniach biurowych. Należą do nich, między innymi:

  • Nieporównywalnie większa estetyka. Dzięki swojej konstrukcji kable ukryte są pod podłogą – nie ma tutaj żadnych listew biegnących przez całe pomieszczenie. By dostać się do gniazd elektrycznych i multimedialnych, wystarczy otworzyć niewielką klapkę i podpiąć urządzenie;
  • Bezpieczeństwo. Brak wystających kabli czy listew eliminuje ryzyko potknięcia się przez pracowników, czy gości lub też innych wypadków powstałych na skutek nieuporządkowanej struktury kablowej;
  • Olbrzymia elastyczność. Puszki podłogowe można dostosować do aktualnych potrzeb, dobierając liczbę i rodzaj gniazd, które mają oferować;
  • Ochrona kabli i konserwacja. Floorboxy chronią kable przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami i umożliwiają bezproblemowe prace konserwacyjne czy wprowadzanie ewentualnych zmian.
Przeczytaj także:  Jak skonfigurować router z Airmax Internet?

Floorboxy do biura – rozmiar, bogactwo gniazd i multimediów

Najważniejszą kwestią przy wyborze floorboxów jest ich rozmiar, a co za tym idzie liczba złącz, które oferują. Te muszą być dostosowane do specyfiki biura i oferować dość gniazd, by pracownicy mogli bez problemu się do nich podpiąć, bez konieczności stosowania przedłużaczy. W biurach warto postawić na puszki podłogowe wyposażone w gniazda RJ45, USB czy HDMI, co umożliwi podłączenie wszystkich urządzeń, a samego komputera bezpośrednio do Internetu.

Puszki podłogowe do biura – materiały zapewniające trwałość

Puszki podłogowe wykonywane są, w dużym uproszczeniu, z dwóch grup materiałów – z tworzyw sztucznych bądź z metalu. Plastikowe floorbooxy sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach czy domach. Do dużych biur, narażonych na intensywny ruch pracowników i gości, zalecanym rozwiązaniem są puszki podłogowe wykonane z metalu – najczęściej ze stali nierdzewnej lub aluminium, z elementami ze stali ocynkowanej. Charakteryzuje je bardzo wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Stanowiska konferencyjne z mediaportami

Warto także wspomnieć o rozwiązaniu podobnym do floorboxów, jakim są mediaporty. Urządzenia te instaluje się w stanowiskach pracy lub w stołach konferencyjnych. Oferują one dostęp do złącz elektrycznych czy gniazd multimedialnych (RJ45, USB, HDMI), na tej samej zasadzie, co puszki podłogowe. Doskonale spisują się jednak tam, gdzie trudno jest wprowadzić floorboxy, na przykład z uwagi na konieczność przebudowy podłogi.