Dziś hulający po pomieszczeniach zimny wiatr, na szczęście, jest rzadkością. Wszystko to za sprawą coraz lepszej jakości okien oraz uszczelnień. Najbardziej starannie dopracowane drewniane, plastikowe lub aluminiowe ramy, podwójne lub potrójne szyby same nie zapewniają ochrony przed migracją powietrza, pary wodnej i wilgoci, a także hałasu. Potrzebne są dodatkowe skuteczne bariery – uszczelki.
Rodzaje uszczelek okiennych
Uszczelka uszczelce nierówna. Uszczelki bowiem wykonane są z różnych materiałów, co przekłada się na ich właściwości oraz poziom ochrony. Spotykamy, najczęściej w oknach plastikowych, uszczelki PCV – stosunkowo tanie, łatwe w montażu, dobrze przylegające do ram, ale jedną zasadniczą wadą – nie są trwałe i szybko się odkształcają. Kolejnym typem często spotykanych uszczelek są elastyczne uszczelki poliuretanowe, charakteryzujące się dużą trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W wielu oknach znajdują się uszczelki gumowe, które zapewniają wysoką termoizolacyjność oraz dźwiękoszczelność, a przy tym są wyjątkowo odporne na działanie czynników pogodowych (w tym skrajne temperatury) oraz uszczelki silikonowe.
Dbanie o uszczelki – to się opłaca
Do zapewnienia najlepszej ochrony przed wiatrem, temperaturą, wodą, światła, dźwięków a także insektów warto postawić na uszczelki, które zagwarantują wysoki poziom ochrony. Profile o pożądanych parametrach można zakupić m.in. w stacjonarnych i internetowych sklepach posiadających w asortymencie wyposażenie do domów, sklepach specjalistycznych, u producentów. Nie wystarczy uszczelki jednak tylko zamontować – trzeba również o nią zadbać. Przy okazji mycia okna lub otwierania, a na pewno przed sezonem jesienno-zimowym należy dokładnie ją obejrzeć. Uszczelka z różnych przyczyn (np. niestaranny montaż) może się odkleić, może się przerwać. Taki profil najlepiej wymienić. Powierzchnia uszczelki może ulec zabrudzeniu, mogą do niej przyczepić się różnego rodzaju zanieczyszczenia, a to sprawi, że już doskonale przylegać do ramy nie będzie. Taką uszczelkę należy oczyścić. W jaki sposób? Każdy producent uszczelek podaje odpowiednie wytyczne i warto się do nich dostosować. Czasem wystarczy powierzchnię odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką, ale w niektórych przypadkach działania te nie są wystarczające. Dbać o uszczelki należy z jeszcze jednego powodu – czysta i prawidłowo założona uszczelka jest dłużej trwała i dłużej pełni swoją rolę. Co to oznacza dla właściciela obiektu? Komfort użytkowania i niższe rachunki.