Farba na posadzki przemysłowe – jaki rodzaj wybrać?

0
56
4/5 - (1 vote)

Farba na posadzki przemysłowe nie może być dobrana przypadkowo. Takie obszary najczęściej są dość wymagające – bywają poddawane działaniu zmiennych temperatur, dużych nacisków czy tarcia. Farba przemysłowa musi być na tyle trwała i odporna, by nie ulegała szybkiej degradacji. Powinna być również antypoślizgowa i łatwa w czyszczeniu. Jaki rodzaj produktu wybrać? Sprawdź.  

Jaka farba do posadzki przemysłowej?

Dobra farba na posadzki przemysłowe musi mieć odpowiednie parametry, aby zabezpieczała pomalowaną powierzchnię oraz była odporna na uszkodzenia. Posadzki przemysłowe, z racji swojego przeznaczenia, są narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak ścieranie, duże obciążenia czy poddawanie działaniu substancji chemicznych (np. smarów, paliw czy rozpuszczalników). Farba przemysłowa musi sprostać takim wymaganiom. 

Jaki preparat wybrać do malowania posadzki z betonu lub innego materiału? Kiedyś największą popularnością cieszyły się farby chlorokauczukowe. Niestety ich odporność nie była zadowalająca. Już po kilku latach traciły swoje właściwości – powłoki kruszyły się i łuszczyły. Znacznie większą trwałością cechują się nowoczesne farby chemoutwardzalne

Producenci farb przemysłowych oferują szeroki wybór produktów. To przede wszystkim farby do posadzek przemysłowych na bazie żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Warto także wspomnieć o impregnatach do betonu, które nie są farbami, ale również mogą bardzo dobrze sprawdzać się w zastosowaniach przemysłowych.

Produkty dostępne w ofercie producentów farb przemysłowych różnią się od siebie:

  • składem, 
  • rodzajem utwardzacza,
  • wymaganiami dotyczącymi podłoża. 

Ich wspólną cechą jest to, że są w stanie stworzyć gładką, szczelną, antypoślizgową powierzchnię, która jest ponadto łatwa w zachowaniu czystości. To sprawia, że bardzo dobrze nadają się właśnie do przestrzeni przemysłowych – o określonych wymaganiach użytkowych. 

Przeczytaj także:  Wykorzystanie wyrobów hutniczych w urządzaniu ogrodu

Jeśli szukasz farby na posadzkę przemysłową, weź pod uwagę, że możesz wykonać powłokę cienkowarstwową, np. za pomocą farby dwuskładnikowej, lub trwalszą grubowarstwową powłokę malarską.

Przyjrzyj się wybranym propozycjom preparatów do posadzek przemysłowych od marki Polifarb Łódź – producenta specjalizującego się w wyrobie farb przemysłowych.

Farba epoksydowa grubopowłokowa

To dwuskładnikowa epoksydowa farba przemysłowa tiksotropowa. Jest przeznaczona do malowania podłoży betonowych (np. w halach, garażach i magazynach). Można ją stosować również na tynki, a także do wykonywania grubopowłokowych zabezpieczeń antykorozyjnych stali, także ocynkowanej. 

Farbę przemysłową epoksydową grubopowłokową można nakładać w warstwach o grubości do 250 µm. Można ją stosować jako samodzielny produkt, ale również w zestawieniu z wyrobami nawierzchniowymi poliwinylowymi, akrylowo-poliwinylowymi, poliuretanowymi lub epoksydowymi.

Impregnat do betonu

Impregnaty do betonu (takie jak np. LOWIGRUNT-P) są wodnymi preparatami przeznaczonymi do podłoży mineralnych. Za ich pomocą można impregnować powierzchnię porowatych materiałów mineralnych takich jak beton, ale także tynk mineralny, wapień, cegły, granit czy marmur. 

Impregnat można stosować na powierzchnie pionowe i poziome, wewnątrz i na zewnątrz. To sprawia, że jest to bardzo uniwersalny środek, który sprawdza się nie tylko do zabezpieczania posadzek przemysłowych, ale ma również wiele innych zastosowań

Farba wodorozcieńczalna do posadzek z betonu

Farba wodorozcieńczalna to kolejna propozycja, którą można zastosować do malowania posadzek w obiektach przemysłowych. Można ją nakładać na beton, ale także na tarasy, podmurówki, kostkę brukową i chodniki. 

Tego typu farby na posadzki przemysłowe bardzo dobrze sprawdzają się w:

  • pomieszczeniach przemysłu spożywczego i inwentarskich,
  • halach przemysłowych, 
  • magazynach,
  • garażach.

To również bardzo wszechstronne produkty, które tworzą jednolitą powłokę o optymalnych parametrach użytkowych i wytrzymałościowych.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj farby przemysłowej, weź pod uwagę, jak będzie wykorzystywana pomalowana nią powierzchnia i na jakie czynniki będzie narażona.