Czym się wyróżniają elektryczne wózki widłowe?

0
124
5/5 - (1 vote)

W halach przemysłowych i magazynowych korzysta się z pojazdów z napędem elektrycznym. Nie emitują one spalin, które byłyby szkodliwe dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Czym jeszcze cechują się elektryczne wózki widłowe? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy pojazdami z akumulatorem a spalinowymi.

Wózek elektryczny widłowy – ekologiczność

Wózek elektryczny widłowy jest wyposażony w akumulator, który ładuje się za pomocą specjalnych ładowarek umieszczonych w zakładzie przemysłowym. Taki system można podłączyć też do fotowoltaiki, co sprawia, że pozyskiwana energia jest w stu procentach ekologiczna. Co więcej, wózki nie emitują spalin, które w przypadku modeli na benzynę lub olej napędowy trafiają bezpośrednio do środowiska.

Wózek elektryczny widłowy, czyli cicha praca

Elektryczne wózki widłowe pracują też ciszej. Silnik na prąd nie generuje dużego hałasu, zwłaszcza w porównaniu z modelem spalinowym. To ważne w miejscach, w których pracuje wiele maszyn jednocześnie i jest głośno. Hałas wpływa bowiem negatywnie na zdrowie i komfort pracowników, co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych środków ochrony słuchu.

Niższe koszty utrzymania wózków elektrycznych widłowych

Żółty elektryczny wózek widłowy na hali

Wózki elektryczne widłowe zwykle są droższe, ale ich eksploatacja i utrzymanie generują niższe koszty niż w przypadku modelu spalinowych. Pojazdy na prąd mają bowiem mniej ruchomych części, które wymagają konserwacji. W wielu miejscach prąd jest też tańszy niż benzyna lub olej napędowy, zwłaszcza gdy firma inwestuje w instalacje czerpiące z odnawialnych źródeł energii.

Wózek elektryczny widłowy – większa efektywność pracy

Elektryczny wózek widłowy cechuje się też większą efektywnością energetyczną niż model spalinowy. Przekłada się to bezpośrednio na koszty ponoszone przez przedsiębiorcę, a także czas, przez który urządzenie może pracować na jednym ładowaniu baterii.

Przeczytaj także:  Akcesoria Blum – dlaczego cieszą się taką popularnością?

Współczesne wózki elektryczne widłowe są projektowane tak, by ich ładowanie trwało jak najkrócej. Na rynku znaleźć można m.in. pojazdy dostosowane do pracy na trzy zmiany, kiedy to nie ma zbyt dużo czasu na uzupełnienie akumulatora – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej elektryczne wózki widłowe na sprzedaż i wynajem.

Lepsza manewrowość elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe są projektowane z myślą o zastosowaniu w halach przemysłowych i magazynowych – w zamkniętych przestrzeniach. Z tego powodu zwykle są one mniejsze niż modele spalinowe przeznaczone do użytku na zewnątrz. Pozwalają na łatwiejsze manewrowanie pomiędzy regałami, paletami i innymi urządzeniami. Dzięki temu trasy komunikacyjne mogą być węższe, zapewniając dodatkową przestrzeń do przechowywania towarów.

Elektryczne wózki widłowe – szybka reakcja na polecenia

Elektryczne wózki widłowe zapewniają natychmiastowy moment obrotowy przy niskich prędkościach, co gwarantuje szybką reakcję na polecenia operatora. Takie rozwiązanie może być korzystne w niektórych zastosowaniach, gdzie potrzebna jest precyzyjna kontrola nad maszyną. To ważne m.in. w halach, po których poruszają się pracownicy i inne pojazdy, oraz znajduje się wiele drobnych urządzeń i palet z towarami.