Najlepsze pompy membranowe. Jakie są kluczowe parametry techniczne?
Przemysł chemiczny, spożywczy czy samochodowy, drukarnie, systemy nawadniania, budownictwo… To tylko część przykładów branż, w których korzysta się z możliwie najlepszych pomp membranowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tych urządzeniach!
- Odpowiednie materiały konstrukcyjne pozwalają pompować ciecze czyste, zanieczyszczone, agresywne chemicznie, o skrajnym pH.
- Najlepsze pompy membranowe wyróżniają się energooszczędnością, niezawodnością i łatwością obsługi oraz konserwacji.
- Budowa bez uszczelnienia mechanicznego praktycznie eliminuje ryzyko wycieku.
Ile kosztują najlepsze pompy membranowe? Przykładowo za oferowane na https://sklep.ekopomp.pl/ urządzenia renomowanej marki Debem trzeba zapłacić od 2,3 do niespełna 6 tys. złotych brutto. Producenci i dystrybutorzy często oferują wykonanie maszyny dostosowanej do konkretnej specyfikacji i potrzeb odbiorcy – takie projekty wyceniane są indywidualnie. Dlatego tak trudno wymienić wszystkie dostępne opcje i bezpośrednio porównywać poszczególnych modele.
Bezproblemowe działanie pompy membranowej zależy m.in. od dopasowania materiału do cieczy
Podstawowa kwestia w budowie to wytrzymałe materiały, dostosowane do pompowanej cieczy i jej właściwości. Przykładowo stal nierdzewna jest bardzo odporna na wysokie temperatury, korozję czy działanie kwasów. Duże znaczenie mają też gęstość, lepkość czy obecność cząstek stałych w transportowanym płynie (np. zanieczyszczenia wody brudnej). W specyfikacji należy zwrócić jeszcze uwagę na:
- maks. przepływ płynu;
- wysokość podnoszenia i ssania (również w pracy na sucho);
- objętość skokową;
- maks. dopuszczalne temperatury i ciśnienie.
Tryb pracy urządzenia i jego efektywność wynikają głównie ze sposobu budowy
W funkcjonowaniu pompy kluczowe jest naprzemienne zasysanie tłoczenie. Jedna membrana wywołuje zjawisko podciśnienia i zasysa ciecz do komory, a druga wypycha zgromadzony w poprzednim cyklu płyn do króćca wylotowego i kolejnych części instalacji. Zsynchronizowaną pracę kulowych zaworów powietrznych przy wlocie i wylocie urządzenia umożliwiają odpowiednie zmiany ciśnienia. Pompy membranowe mogą działać w trybie ciągłym lub okresowym, co wynika z jej konstrukcji. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się mechanizm tłokowy (duża wydajność, daleki zasięg), a w drugim przeponowy (mniej hałasu i zużytej energii).
Parametry pompy membranowej należy dostosować do transportowanego płynu, warunków pracy w zakładzie oraz oczekiwanego poziomu wydajności. Warto przy tym uwzględnić również zalecenia w zakresie czyszczenia i konserwacji. Takie zabiegi wpływają na żywotność całości. Ponadto w wielu branżach jedną linię wykorzystuje się do wielu różnych produktów – możliwość sprawnego i dokładnego rozłożenia, umycia i złożenia wszystkich elementów pozwala na szybsze wznowienie pracy.