Świadomość wpływu człowieka na środowisko naturalne rośnie z roku na rok, staramy się więc wybierać ekologiczne rozwiązania, przyjazne dla naszej planety. Dotyczy to różnych aspektów życia, również naszych domów oraz ogrodów. Jakie ogrodzenie wybrać, by pozostało w zgodzie z naturą?
Ogrodzenia przyjazne naturze – jakie materiały wybrać?
Jeśli chcesz, by Twoje ogrodzenie było przyjazne naturze, należy postawić na materiały, których produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko.
Aluminium
Ogrodzenia aluminiowe charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na korozję oraz warunki atmosferyczne. Nie wymagają specjalnej impregnacji. Ponadto aluminium może być w 100 proc. poddawane recyklingowi, dzięki czemu zyska drugie życie, a ilość odpadów zostaje zminimalizowana. Decydując się na ogrodzenie aluminiowe, np. bramy pionowe Granscal, zyskujesz niemal niezniszczalne ogrodzenie na lata, które nieprędko trzeba będzie wymienić na nowe.
Drewno z certyfikatem FSC
Marzy Ci się drewniane ogrodzenie? Sprawdź, czy drewno, z którego zostało wykonane posiada certyfikat FSC. Oznacza on, że surowiec został pozyskany z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, gdzie szanuje się środowisko naturalne i prawa pracowników.
Należy mieć na uwadze, że drewniane ogrodzenie potrzebuje impregnacji, by po kilku latach nie nadawało się do wymiany. Warto więc używać specjalnych impregnatów, chroniących drewno przed wilgocią oraz promieniowaniem UV.
Tworzywo sztuczne z recyklingu
Choć tworzywa sztuczne kojarzą się z negatywnym wpływem na środowisko, to jeśli pochodzi z recyklingu i jest wysokiej jakości, może być uznane za materiał ekologiczny. Ogrodzenia z PVC mogą mieć różną formę i kolorystykę, a przy tym wymagają niewielkiej pielęgnacji.
Ogrodzenia gabionowe – oryginalne i ekologiczne
Ciekawym rozwiązaniem, które wypisuje się w ekologiczne trendy jest ogrodzenie gabionowe. Gabiony to metalowe klatki wypełnione kamieniami, takimi jak łupany piaskowiec czy otoczaki. Ogrodzenie gabionowe może być uzupełnione o nowoczesne rozwiązania, takie jak bramy automatyczne dwuskrzydłowe.
Do wypełnienia można użyć również odpadów budowlanych takich jak łamana dachówka czy kruszona kostka brukowa. To doskonały przykład recyklingu – nic się nie marnuje, a pozostałości po budowie, zamiast trafić na wysypisko, zyskują drugie życie.
Trwałe ogrodzenia przyjazne dla środowiska
Najbardziej przyjazne dla środowiska są ogrodzenia, które posłużą przez lata. Bramy pionowe czy inne wykonane z choćby najbardziej eko materiałów nie będą dobre dla natury, jeśli trzeba będzie je często wymieniać. Dlatego warto postawić na trwałe rozwiązania, które posłużą przez lata.
Firma Granscal oferuje trwałe, odporne na korozję ogrodzenia, w tym bramy automatyczne dwuskrzydłowe. Najlepsze ogrodzenia aluminiowe to inwestycja na lata, która ograniczy Twój wpływ na środowisko naturalne.
Wybierając zrównoważone materiały i rozwiązania, możesz stworzyć piękną i przyjazną naturze przestrzeń, która będzie służyć Ci przez lata. Odpowiedzialne podejście do budowy ogrodzeń to krok w stronę zrównoważonego życia i ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.