Instalacje hydrauliczne i sanitarne
tel. 501 437 588

Profesjonalna i skuteczna naprawa oraz montaż instalacji sanitarnych na terenie Poznania i nie tylko.

Instalacje hydrauliczne – jak to wszystko działa w twoim domu?

Każda instalacja hydrauliczna działa zgodnie z podstawowymi zasadami natury – grawitacją, ciśnieniem, odpowiednim poziomem wody. Wiedząc o tym, można łatwo zrozumieć „tajemnice” instalacji wodno-kanalizacyjnej i czasami bezproblemowo, samemu naprawić parę podstawowych awarii hydraulicznych w swoim domu, oszczędzając czas i pieniądze. Na pewno nie z każdym kłopotem dotyczącym instalacji sanitarnej uda nam się uporać – wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zadzwonić do fachowca na terenie miasta Poznań, by zapewnił nam potrzebne usługi hydrauliczne, z którymi nie mogliśmy sobie poradzić.

instalacje sanitarne poznań

Wszystkie instalacje sanitarne w Twoim domu składają się z dwóch oddzielnych podsystemów. Jeden podsystem odpowiedzialny jest za doprowadzenie czystej wody, a drugi jak się domyślamy, zajmuje się usuwaniem ścieków. Woda, płynąca przez rurociąg do domu jest dostarczana pod ciśnieniem. Dzięki instalacji hydraulicznej woda tłoczona jest do domu pod odpowiednim ciśnieniem tak, aby umożliwić jej podróż poprzez instalacje do każdej kondygnacji budynku, czyli wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. W chwili, kiedy woda wpływa do domu, musi przechodzić przez licznik, który oczywiście rejestruje ilość jej zużycia. Główny zawór wodny odcinający jej dopływ, w który wyposażone są instalacje, zazwyczaj znajduje się blisko licznika. W momencie, gdy wystąpi nieoczekiwana awaria wodno-kanalizacyjna, ważne jest, aby jak najszybciej odciąć główny dopływ wody, korzystając właśnie z tego zaworu. W przeciwnym wypadku, gdy zdarzy się tak, że rurociąg ulegnie pęknięciu, może to spowodować nieoczekiwaną powódź w domu w bardzo krótkim czasie. Natomiast, jeśli awaria instalacji sanitarnej dotyczy tylko umywalki czy wanny lub toalety, nie jest konieczne korzystanie z głównego zaworu celem odcięcia wody. Wiele urządzeń sanitarnych jest wyposażone we własne zawory hydrauliczne, które pozwalają w razie potrzeby na odcięcie dopływu wody tylko w konkretnym miejscu. Woda z wodociągu jest zazwyczaj natychmiast gotowa do użycia – jednak jak się domyślamy, jest to tylko woda zimna.
Ciepła woda w domu do celów sanitarnych pozyskiwana jest na różne sposoby. Instalacja wodno-kanalizacyjna zaprojektowana jest tak, że jedna z rur hydraulicznych odpowiedzialna jest za doprowadzenie zimnej wody do podgrzewacza. Z tego miejsca, druga rura niesie już podgrzaną wodę do wszelkich urządzeń i systemów, gdzie wymagane jest zastosowanie ciepłej wody. Termostat zainstalowany w podgrzewaczu, ma za zadanie utrzymać temperaturę, która jest przez nas ustawiona, przez włączanie lub wyłączanie elementów grzewczych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Standardowe ustawienie temperatury ciepłej wody w domu to mniej więcej 50 stopni Celsjusza, ale 40 stopni C będzie zazwyczaj wystarczające, również bardziej ekonomiczne uzasadnione. Niektóre z urządzeń domowych, jak zmywarki do naczyń często wymagają nieco wyższych temperatur wody, ale dziś już wiele z nich posiada oddzielny własny podgrzewacz wody, którego zadaniem jest zwiększyć temperaturę ciepłej wody o następne 20 stopni C.
Wymiana starej instalacji wodno-kanalizacyjnej – nadal częstej w Poznaniu – czyli położenie nowych rur, następuje często w przypadku przeprowadzania gruntownego remontu kuchni lub łazienki i jest ekonomicznie uzasadnione. Niekiedy jednak dzieje się tak, że instalacja sanitarna wymaga naprawy w trybie natychmiastowym, gdy rura wodociągowa zaczyna przeciekać lub nieprawidłowo odprowadzać ścieki lub gdy problematyczne jest doprowadzanie wody np. do baterii.

Co decyduje o trwałości instalacji wodnej?

Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być niezawodna przez co najmniej kilkadziesiąt lat, ale aż roi się od przypadków, gdzie instalacja w Poznaniu działa sprawnie od czasów jeszcze przedwojennych. Jak łatwo możemy się domyślić, na jej trwałość składa się wysoka jakość wykorzystanych komponentów, ale co ciekawe, istotne bywają również właściwości chemiczne doprowadzanej wody i odprowadzanych ścieków, które są usuwane. Poznań, jak i każde inne miasto, ma swoją specyfikę pod względem cech wody. Wpływ na trwałość mają również prace ziemne, właściwy montaż, a także intensywność eksploatacji instalacji. Często słyszy się, że hydrauliczne rury wodociągowe w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w Poznaniu w dość łatwy sposób ulegają korozji, co jednak nie jest prawdą. Najczęściej to osady z wody gromadzą się wewnątrz rur, co może sprawić, że cała instalacja sanitarna całkowicie utraci drożność. Zatem jeśli zauważymy znaczny spadek ciśnienia wody wypływającej z odbiornika, często okazuje się, że wymiana rury wodociągowej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Niekiedy występują również problemy z domykaniem baterii mimo jeszcze dobrej uszczelki.
Wraz z zapychającymi się filtrami lub kamieniem na ściankach rur – trzeba wymienić je na nowe. Jednak częściej „zarastają” rury wody ciepłej niż zimnej. Paradoksalnie kamień sprzyja twardnieniu wody, ale chroni rury wodociągowe przed korozją. Innym okiem trzeba spojrzeć na instalację wodno-kanalizacyjną, która została wykonana z żeliwnych rur i kształtek. W tego typu konstrukcjach sanitarnych często występują wżery korozyjne. Najpierw zaczynają powstawać pęcherze pod farbą. Natomiast w późniejszej fazie powstają nieestetyczne przecieki o brunatnej barwie. Może to prowadzić do całkowitego zapchania się rur wodociągowych, przez co woda przestaje płynąć. Jest to niezmiernie ważne, aby układać rury sanitarne zachowując odpowiedni spadek, który to zapobiegnie gromadzeniu się nadmiaru osadu wewnątrz. Natomiast, jeśli chodzi o rury hydrauliczne: trwałymi rurami wodociągowymi są te wykonane z PVC – awarie mogą być spowodowane jedynie uszkodzeniami mechanicznymi, bądź bezpośrednim wlewaniem w nie bardzo gorących lub żrących ścieków.

Wykonujemy fachowe i w pełni profesjonalne montaże sanitarne dla klientów z Poznania i okolic – Sigma Bud zaprasza do współpracy.

P.H.U. „Sigma-Plus” Marek Wieloch

Telefon: 605 767 851

E-mail: sigma@instalacjepoznan.com

Adres: ul. Zygalskiego 28, 61-418 Poznań