Przepływowe podgrzewacze wody
Przepływowe podgrzewacze wody. Montaż i wymiana.
Szeroki wachlarz naszych usług obejmuje m. in.: montaż, wymianę lub przystosowanie istniejących już instalacji do stosowania przepływowych podgrzewaczy wody. W zależności od potrzeb klienta zakresem prac obejmujemy instalacje gazowe, wodne, elektryczne lub kominowe.
Ze względu na różnicę w sposobie zasilania, przepływowe podgrzewacze wody dzielimy na dwie kategorie – podgrzewaczy gazowych oraz elektrycznych.
1. Podgrzewacze gazowe.
Gazowe przepływowe podgrzewacze wody zwane Junkersami używane są w pomieszczeniach sanitarnych i jak sama nazwa wskazuje, służą do podgrzania wody.
Podgrzewacz składa się z kliku elementów, które ściśle ze sobą współpracując podnoszą temperaturę wody. Proces podgrzewania wody zaczyna się od palnika składającego się z miedzianych rurek tworzących wężownicę połączoną z wymiennikiem ciepła. Powierzchnię rurek znacząco zwiększają lamele. To one pełnią rolę przewodnika ciepła powstającego ze spalania gazu do rurek, które następnie przekazują je wodzie.
Prawidłowe działanie podgrzewacza uzależnione jest od przepływu wody przez nagrzewnicę (nagrzewnicę tworzą wężownica połączona z wymiennikiem ciepła), w przeciwnym razie może dojść do groźnej sytuacji. Urządzenie może ulec przegrzaniu lub poważnej usterce w wyniki rozsadzenia wężownicy przez znajdującą się w niej wrzącą wodę Niebezpiecznej sytuacji można jednak zapobiec stosując podgrzewacze wyposażone w specjalny zawór, który kontroluje przepływ gazu adekwatnie do poboru wody. W przypadku braku poboru wody sprężyna będąca elementem konstrukcyjnym urządzenia zablokuje dopływ gazu. W trakcie poboru wody natomiast wydziela się ciśnienie, które powoduje podniesienie membrany zaworu i aktywowanie iglicy, która z kolei poprzez sprężynę otwiera zawór zwany grzybkowym, a to sprawia, że do głównego palnika przepływowego podgrzewacza wody dociera gaz. Wówczas uruchamia się palnik pilotujący zwany też zapalaczem lub świeczką i palnik zaczyna płonąć.
Nowoczesne junkersy wyposażone są w jeszcze bezpieczniejszy system z iskrownikiem bateryjnym lub napędem hydrodynamicznym. W najczęściej spotykanych modelach najbardziej standardowa wydajność cieplna wynosi od około 250 kcal/min. do 350 kcal/min., czasem nawet 450kcal./min. (przykładem może być Junkers WRPD18 (moc 17,4 – 24 kW, a do 30kW – Junkers WRPD18).
2. Podgrzewacze elektryczne
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody zwane fachowo termami przepływowymi sterowane są metodą hydrauliczną lub cyfrową. Do ich zasilania stosuje się dwa rodzaje prądu – jednofazowy lub trójfazowy. W zależności od wybranej metody sterowania i zasilania, stosuje się dalszy podział na różne rodzaje ogrzewaczy.
Ogrzewacze wody jednofazowe – charakteryzują się niewielkimi wymiarami i solidnym układem grzewczym. Prąd pobierają ze zwykłej instalacji. Wyposażone są w regulator strumienia wody z ogranicznikiem, co z powodzeniem niweluje zużycie energii elektrycznej. Montowane są w małych pomieszczeniach sanitarnych – kuchni, łazience, w biurach, a także domkach wypoczynkowych. Sprawdzają się przy wykonywaniu codziennych czynności domowych, jak zmywanie naczyń czy mycie rąk.
Ogrzewacze wodne trójfazowe – łatwe w obsłudze, wytrzymałe i niezwykle ciche w pracy urządzenia, wykorzystywane tam, gdzie wymagany jest duży pobór wody, a więc w wannach, prysznicach, umywalkach itp. Aby dostarczyć gorącą wodę do sanitariatów wystarczy ogrzewacz o parametrach 12 kW. W przypadku obsługi urządzeń połączonych np. umywalki i prysznica sprawdzi się podgrzewacz o mocy 18 kW. Większą ilość urządzeń obsłużą natomiast ogrzewacze o większej mocy, 21 kW, 24 kW czy 27 kW.
Ogrzewacze hydrauliczne– dzięki nowoczesnym grzałkom elektrycznym ogrzewacze nie przegrzewają się, a czas otrzymania ciepłej wody jest stosunkowo krótki. Solidna konstrukcja grzałki, brak wrażliwości na pęcherze powietrza oraz osadzający się w przewodach zasilających kamień sprawia, że urządzenie przez długi czas działa bezawaryjnie. Dodatkową jego zaletą jest energooszczędność gwarantująca automatyczną reakcję zasilania adekwatną do wielkości przepływu wody. Wystarczy ustawić przełącznik w pozycji nastawionej na mniejszy pobór mocy wahający się w granicach 33%.
Ogrzewacze cyfrowe (elektroniczne) – dają możliwość automatycznego dopasowania mocy przepływu i temperatury wody i co za tym idzie, utrzymania stałej temperatury wody i oszczędność również zimnej wody. Korzystanie z ogrzewaczy cyfrowych jest równoznaczne z oszczędnością energii nawet do 20% w porównaniu z wersją ogrzewaczy hydraulicznych.