Próby szczelności – Poznań

Sprawdzanie instalacji gazowych oraz niezbędna dokumentacja.

Próby szczelności instalacji gazowych

Próba szczelności to sprawdzenie prawidłowości działania instalacji gazowej w kontrolowanych warunkach. Jest ona przeprowadzona przy użyciu profesjonalnego sprzętu – manometru, w obecności wykonawcy instalacji oraz dostawcy gazu, żeby całkowicie wykluczyć jakiekolwiek ryzyko wystąpienia błędu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, próby szczelności wykonywane są każdorazowo w przypadku

  • wykonania nowej instalacji gazowej
  • jej przebudowy lub remontu
  • wyłączenia jej użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy
  • obowiązkowego co rocznego przeglądu instalacji gazowej

Próba szczelności instalacji gazowej ważna jest przez pół roku (6 miesięcy) od dnia podpisania protokołu odbioru próby szczelności. Protokół z wykonanej próby szczelności jest wymaganym dokumentem w procesie przyłączenia do instalacji gazowej. wykonujemy próby szczelności i wystawiamy stosowne dokumenty. Szczelność instalacji gazowej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, stąd badanie to musi być powtarzane z dość wysoką częstotliwością.

Dlaczego warto wykonywać próby szczelności?

W związku z tym, że instalacja gazowa jest integralną częścią niemalże każdego budynku mieszkalnego, należy mieć całkowite przekonanie dotyczące jej prawidłowego działania. Tak, jak zostało wspomniane, ulatnianie się gazu stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Warto więc cały czas kontrolować poziom sprawności instalacji, aby w razie wystąpienia nawet minimalnych problemów możliwa była reakcja z odpowiednim wyprzedzeniem.

Próby szczelności

Realizacja pomiarów szczelności

Zgodnie z wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych, każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego wyposażonego w instalację gazową jest zobowiązany do wykonywania okresowych kontroli sprawności technicznej tych instalacji. W tym celu wykonuje się próby szczelności.

W zależności od tego, czy jest to instalacja gazowa w części wspólnej, czy w lokalach mieszkalnych lub użytkowych, względnie jeszcze coś innego, zakres czynności w badaniu okresowym jest nieco inny.

Więcej informacji na ten temat udzielimy Państwu podczas bezpośredniego kontaktu telefonicznego z naszym biurem w Poznaniu.

Zapraszamy administratorów oraz właścicieli budynków do współpracy.

P.H.U. „Sigma-Plus” Marek Wieloch

Telefon: 605 767 851

E-mail: sigma@instalacjepoznan.com

Adres: ul. Zygalskiego 28, 61-418 Poznań